Het effect van leeftijd op de prestatiecapaciteit

Het effect van leeftijd op de prestatiecapaciteit

Maarten Lievens is Master in de Lichamelijke Opvoeding en Bewegingswetenschappen (UGent). Hij is sinds 2015 inspanningsfysioloog in het Centrum voor Sportgeneeskunde (UZ Gent). Daar begeleidt hij verschillende populaties: van elite, competitieve en recreatieve atleten tot de revalidatie van patiënten, met specialisatie in het analyseren van inspanningstests en het opstellen van trainingsprogramma’s. Binnen de onderzoeksgroep inspanningsfysiologie aan de UGent voert hij onderzoek naar praktijkgerichte topics in voetbal (hydratatie, plyometrietraining) en wielrennen (het critical power model). Sinds 2018 is hij verantwoordelijk voor de sportwetenschappelijke ondersteuning van het U21 team van SV Zulte Waregem.
Sporter Blog Training Blog Training

Sporten is gezond voor iedereen op elke leeftijd. In principe kan je nagenoeg op elk moment starten met een (nieuwe) sport, maar als je graag op hoog niveau meedraait in je sport is het wel van belang dat je je piekprestatie bereikt rond een bepaalde leeftijd. Zo start je maar beter vroeg met turnen, terwijl je bijvoorbeeld bij paardrijden op een bijna dubbel zo late leeftijd je beste niveau haalt. Sportfysioloog Maarten Lievens van Sporgeneeskunde UZ Gent vertelt je meer over leeftijd en prestatiecapacitiet!

Hoewel je maar zo jong of oud bent als je jezelf voelt, kan je er niet omheen dat leeftijd een belangrijke impact heeft op de prestatiecapaciteit. Wanneer we sportprestaties uitzetten ten opzichte van de leeftijd zien we een omgekeerd U-vormig verband: jonge atleten worden jaar na jaar sterker tot ze hun piekleeftijd bereikt hebben, gevolgd door een periode van stagnatie en consolidatie om uiteindelijk de prestatie opnieuw te voelen afnemen. Om de competitie overheen de verschillende levensfases eerlijker te maken, worden in de jeugdsport dan ook leeftijdscategorieën gebruikt en zien we dit ook na de leeftijd van 40 jaar (“master atleten”) in sommige sporten terugkomen. 

Piekprestatie en discipline

De leeftijd waarop een atleet op zijn best is, zal afhangen van de sporttak waarin hij of zij actief is (Figuur 1). Bij sporten waar het uithoudingsvermogen een doorslaggevende factor is (bv. wielrennen, roeien, lange afstandslopen) ligt de piekleeftijd tussen de 25 en 28 jaar. Bij zeer technische sporten zoals gymnastiek zien we dat een groot deel van de deelnemers een stuk jonger zijn (18 – 20 jaar). Ruiters, atleten voor wie pure uithouding en kracht minder belangrijk zijn, presteren dan vaak beter op iets latere leeftijd. 

In de volgende grafiek wordt de gemiddelde leeftijd op de Olympische Spelen per discipline weergegeven. Interessant is dat onze eigen Belgische medaillewinnaars van Tokyo mooi in dit rijtje passen!

Gemiddelde leeftijd per sporttak op de Olympische zomerspelen

Figuur 1. Gemiddelde leeftijd per sporttak op de Olympische zomerspelen (bron: www.thestatszone.com).

Verval uithoudingscapaciteit na de ‘prime years’

Hoewel atleten er alles aan doen om hun sportieve prestaties op peil te houden, dalen deze in het algemeen vanaf de leeftijd van 35 jaar. Hoe sterk deze daling is op vlak van uithouding, werd aangetoond in een onderzoek tijdens de marathon van New York, één van de populairste marathons ter wereld (Lara et al. (2014)). Concreet werden de resultaten van de 10 beste lopers per leeftijdscategorie met elkaar vergeleken. Hieruit bleek dat mannen hun piekprestatie bereikten op 27-jarige leeftijd, bij vrouwen bleek dit pas twee jaar later te zijn. Na deze leeftijd daalt de prestatie met gemiddeld 2-4 % per jaar hoewel de eerste 10 jaar de prestatie tamelijk stabiel blijft. Eens de vijftig voorbij neemt de prestatie sterker af. Atleten en trainers kunnen hiermee rekening houden bij het opstellen van hun lange termijn doelstellingen. 

Gemiddelde marathontijd van de eerste 10 finishers binnen elke leeftijdsgroep (Lara, 2014)

Figuur 2. Gemiddelde marathontijd van de eerste 10 finishers binnen elke leeftijdsgroep (bron: Lara 2014).

Bij ultraraces zoals de Ironman of extreme ultraruns valt op dat de winnaars niet enkel een stuk ouder zijn dan bij de gewone marathon, 40 jarigen zijn geen uitzondering, maar de piekleeftijd neemt  in het algemeen ook steeds verder toe (Lepers et al. (2016)). Dit laatste kan onder meer verklaard worden door de toegenomen aantrekkingskracht van sporten op latere leeftijd. Op de marathon is er in vergelijking met de jaren ’80 maar liefst een verdrievoudiging bij de mannelijke en zelfs een verzevenvoudiging bij de vrouwelijke deelnemers. De toekomst zal misschien uitwijzen dat de impact van leeftijd op het uithoudingsvermogen kleiner is dan we momenteel denken. 

Fysiologie van de uithoudingscapaciteit

De logische vraag is nu waarom het uithoudingsvermogen afneemt wanneer we ouder worden. Er zijn drie belangrijke fysiologische mechanismen die de uithoudingsprestatie bepalen en in aanmerking komen als verklaring voor deze daling (Tanaka et al. (2008)).

    • Maximale zuurstofopname (VO2max): de hoeveelheid zuurstof die ons lichaam kan opnemen (longen), transporteren (hart en bloed) en gebruiken (spieren) tijdens het sporten, een maat voor de maximale aerobe capaciteit.

Bij niet getrainde atleten neemt deze VO2max vanaf de leeftijd van 25 jaar af met 10% per decennium, bij personen boven de 50 zelfs met 15%. Door uithoudingstraining kan deze parameter langer stabiel gehouden worden en zal de daling minder drastisch zijn. Dit resulteert uiteraard in een betere uithouding op latere leeftijd, zoals de prestaties op de marathon en ultraraces die hiervoor werden besproken aantonen, maar ook bij atleten zal deze capaciteit uiteindelijk afnemen. Deze daling in VO2max kan grotendeels verklaard worden door een daling van het volume bloed dat het hart kan rondpompen. Dit hartminuutvolume wordt bepaald door de maximale hartfrequentie, dewelke jaarlijks gemiddeld met 1 slag per minuut afneemt, en door het slagvolume van het hart. 

    • Lactaatdrempel: intensiteit waarbij de lactaatconcentratie in het bloed begint toe te nemen, m.a.w. de fractie van de uithoudingscapaciteit die voor een langere periode kan gebruikt worden.

Bij oudere atleten zal voor een bepaalde snelheid of vermogen sneller lactaat aangemaakt worden. Wanneer we de lactaatdrempel echter uitdrukken t.o.v. de VO2max op een bepaalde leeftijd (fractie van de uithoudingscapaciteit die we kunnen gebruiken) komt dit echter niet tot uiting. Dit wil dus zeggen dat de lactaatdrempel stabiel blijft wanneer deze wordt uitgedrukt als relatieve inspanningsintensiteit.

    • Bewegingsefficiëntie: de energetische kost om een bepaalde inspanning vol te houden.

Over de bewegingsefficiëntie kunnen we kort zijn: deze is bij jonge en oudere getrainde atleten gelijk en heeft dus geen impact op de prestatiecapaciteit. 

Besluit

Hoewel ouder worden onvermijdelijk zorgt voor een daling van de maximale aerobe capaciteit (VO2max), heeft iedereen de snelheid waarmee deze afneemt voor een groot deel zelf in de hand. Voldoende frequent blijven sporten en het volume en intensiteit van de trainingen onderhouden, zijn cruciaal om de prestatiecapaciteit langer te bewaren. Een inspanningstest en trainingsadvies kunnen je, ongeacht jouw leeftijd of sportervaring, hierbij op weg helpen. Aan de slag!

Referenties

The Stats Zone. Olympic Sports - How Does Peak Age Vary? https://www.thestatszone.com/archive/olympic-sports-how-does-peak-age-vary-13812

Lara B, Salinero JJ, Del Coso J. The relationship between age and running time in elite marathoners is U-shaped. Age (Dordr). 2014 Apr;36(2):1003-8. 

Lepers R, Stapley PJ. Master Athletes Are Extending the Limits of Human Endurance. Front Physiol. 2016 Dec 12;7:613.

Tanaka H, Seals DR. Endurance exercise performance in Masters athletes: age-associated changes and underlying physiological mechanisms. J Physiol. 2008 Jan 1;586(1):55-63.

Vind een expert

  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Trees Dooms

  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marc Schiltz

  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Johan Roeykens

  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Peter Plessers

  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Erik Van Lierde

  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • An Konings

    Sportarts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Karel Pardaens

  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • BV Samcon

  • Kevin Robson

    Trainer
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training Artikel Plus artikel
Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding Voeding Blog
Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek Blog
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten Blog
Sluiten