Sporten is gezond, ook voor personen met de ziekte van Parkinson

Sporten is gezond, ook voor personen met de ziekte van Parkinson

LO'er en sportkinesitherapeut bij Movita BV. Praktijkassistent aan de UGent in onder meer de domeinen aangepaste bewegingsactiviteiten en neurologische revalidatie. Coördinatie groepslessen voor personen met de ziekte van Parkinson en hun partner (vanuit de VTS) en medewerker verschillende projecten (VTS initiatorcurus 'aangepast sporten', 'Healthy Athletes Program' bij Special Olympics Belgium, cel aangepast sporten van Oost-Vlaanderen, ...).
Sporter Blog Sportgeneeskunde Gezond Sporten Gezond Sporten Blog Sportmedisch

De positieve effecten van sporten en bewegen zijn meer en meer bekend. Naast fysieke effecten (op kracht, uithouding,…), worden ook andere gezondheidsvoordelen onder onze aandacht gebracht (o.m. voor hart en bloedvaten, spijsverteringsstelsel, botten, aandacht, stress, stemming, …). Gelden deze voordelen ook voor personen met de ziekte van Parkinson? 

Met welke symptomen krijgen personen met de ziekte van Parkinson te maken? 

Personen met de ziekte van Parkinson kampen vaak met traagheid, soms ook met stijfheid, een minder opgerichte houding of tremor. Ook niet motorische symptomen - zoals bv. verstoorde reukzin, slaapstoornissen, obstipatie, urges, vermoeidheid, stemmingsstoornissen, … - kunnen het dagelijks functioneren verstoren. Deze symptomen kunnen sterk verschillend zijn van persoon tot persoon en nemen doorgaans heel geleidelijk toe met de tijd. 

Hoe evolueren de symptomen?

In het begin van de aandoening, de zogenaamde “vroege stadia” lukken de dagelijkse activiteiten wel, al verlopen ze vaak wat trager of onhandiger. Er wordt spontaan minder initiatief ondernomen tot activiteiten en bewegen, waardoor de conditie achteruit kan gaan. Na een tijd (doorgaans verschillende jaren) kunnen geleidelijk aan moeilijkheden ontstaan met bv. het opstaan uit een zetel of stoel, draaien in bed, stappen. Het plannen en multitasken verloopt dan vaak wat moeilijker, Stappen worden kleiner en sommige personen ervaren dat ze hun voeten soms moeilijker in beweging krijgen bij het starten of draaien. Ook wordt het moeilijker om de houding goed rechtop te houden. Dit kan, samen met vertraagde evenwichtsreacties, leiden tot verminderd evenwicht en vallen. De medicatie raakt sneller uitgewerkt, waardoor aanpassingen meer regelmatig nodig zijn. In de “middenstadia” kan door de toenemende moeilijkheden met bewegen en evenwicht afhankelijkheid ontstaan van hulpmiddelen en van personen.

Welke factoren beïnvloeden de symptomen? 

Medicatie helpt om de symptomen te verminderen, stress heeft vaak een omgekeerd effect en doet symptomen toenemen. Naast medicatie beïnvloedt sport en bewegen de symptomen gunstig. Zo verminderen traagheid en stijfheid bv. wanneer mensen met de ziekte van Parkinson matig tot intensief bewegen. Ook worden hierdoor alledaagse activiteiten zoals bv. rechtstaan uit een zetel of lage stoel, omrollen in bed, stappen, het evenwicht bewaren, zich kleden, vlees snijden en/of schrijven verbeterd. Voldoende lang en intensief bewegen draagt bovendien bij tot een betere nachtrust, minder stress, een betere stemming en levenskwaliteit. Bij dit laatste spelen mogelijks ook de toegenomen sociale contacten een rol. Een groep personen met de ziekte van Parkinson die een volgehouden trainingsprogramma van 6 maanden volgde had na afloop van die periode minder medicatie nodig, vergeleken met een controlegroep. 

Zijn er enkel voordelen aan het sporten bij deze doelgroep?

Sport en beweging hebben dus een positieve invloed op de symptomen van de ziekte van Parkinson, en lijken de progressie van de ziekte daarenboven zelfs te vertragen, voor dit laatste is nog wel geen hard bewijs voorhanden. Heeft sporten dan enkel voordelen, of zijn er ook nadelen en risico’s aan verbonden voor personen met de ziekte van Parkinson? Bij afwijkingen of schommelingen in de bloeddruk (t.g.v. de ziekte van Parkinson of t.g.v. de medicatie) kan sporten en bewegen risico’s inhouden. Tijdens het sporten zelf verhoogt het risico om te vallen wel, zeker als het wat uitdagend wordt. Anderzijds zorgen de voordelen van training er wel voor dat het valrisico buiten de sportsessies (wat toch het grootste deel van de tijd is) verlaagt.

Artsen, kinesitherapeuten en andere zorgverleners zien sport en beweging om bovenstaande redenen meer en meer als een “aanvullende therapie”. Reden te over dus om mensen met de ziekte van Parkinson aan te zetten tot bewegen en sporten. 

Natuurlijk spreekt sport en beweging ook personen met de ziekte van Parkinson aan, zeker als het in groep gebeurt, en leuk is. Trainen in groep biedt kansen op sociaal contact en het ervaren van verbinding, iets wat we allemaal nodig hebben en des te meer wanneer de communicatie bemoeilijkt wordt of er minder aandacht beschikbaar is voor sociale interactie. 

Tips & tricks voor trainers of coaches van personen met de ziekte van Parkinson 

Als trainer of coach van personen met de ziekte van Parkinson heb je een grote impact op het verloop en het effect van een sportsessie. Zo heeft een persoon met de ziekte van Parkinson zo mogelijk nóg meer baat van het fungevoel én het gevoel van veiligheid in de groep. De sporter uitdagen met intensieve bewegingsactiviteiten kan zeker, een te complexe opdracht kan de bewegingskwaliteit en het –plezier echter in de weg staan. Goede demonstraties met grote bewegingen en duidelijke instructies en het gebruiken van cues (zoals luidop tellen of muziek) zijn dan héél ondersteunend. Aangezien alles extra aandacht vraagt van de sporter met Parkinson bieden korte pauzes de sporter de mogelijkheid om de focus even los kan laten. Daarna lukt het sporten vaak opnieuw beter. 

De beleving van de sporter met Parkinson is niet altijd even makkelijk van het gezicht af te lezen. De afgenomen en vertraagde motoriek uit zich immers ook in het gelaat (het “maskergelaat”). De vraag hoe de sporter de sessie ervaart kan dan ook écht helpen. Vaak zal je opgelucht zijn te horen hoezeer de sporter aan het genieten is, wat voor u als trainer natuurlijk motiverend is. Een duidelijke en korte instructie en voldoende tijd om de sporter te beluisteren maken een goede communicatie mogelijk. Durf gerust aangeven dat je niet begrepen hebt wat gezegd werd, en vragen om het nog eens luider te herhalen. Mét aandacht lukt dat vaak.

Ook buiten het sporten komt er veel op de sporter af: plannen van medicatie, maaltijd, inpakken sportmateriaal, vervoer, tijdstip van klaarmaken en vertrek, … Een goede oefening voor de executieve functies dus? Zeker! Toch kan dit de stress ook enorm de hoogte injagen. In dat geval is het misschien beter om uit te kijken naar een (individueel) bewegingsmoment op maat, bv. met een buddy of bij een kinesitherapeut (bij voorkeur gespecialiseerd in neurologische revalidatie).

Welke sportactiviteiten zijn wanneer meest geschikt?

Wanneer de sporter nog geen (grote) moeilijkheden ervaart met de functionaliteit of met het evenwicht, zijn zowat alle leuke sporten waarbij de fitheid wordt geoefend goed. Laat dat dansen, Tai Chi, boksen, aquatraining, Nordic walking, zwemmen, fitness, fietsen, joggen, padellen, klimmen, Nordic walking … of pingpong dus maar komen! Sporten waarbij grote en snelle bewegingen worden uitgevoerd helpen om het spontaan trager en kleiner worden van bewegingen tegen te gaan en hebben dan ook een extra troef in handen.

Wanneer de sporter meer symptomen heeft en zich verder in het ziekteproces bevindt, wordt het behouden van evenwicht, net als het stappen en het verdelen van aandacht over meerdere taken moeilijker. Ook voor deze sporters zijn nog groepsactiviteiten mogelijk, de focus ligt dan op bewegingen aan een rustiger of meer gecontroleerd tempo zoals bv. Tai Chi, (zit) dans, yoga, wandelen, tafeltennis. Aanwezigheid van partners en/of begeleiders helpt om deze activiteiten goed en veilig te laten verlopen. 

Meer info? 

De Vlaamse Parkinson Liga vzw., Parkili vzw. en G-sport Vlaanderen bieden al verschillende bewegingsactiviteiten aan, o.m. Parki-swim, Parki-dans en Parki-boks. In de toekomst zal het aanbod vermoedelijk (hopelijk) verder toenemen!

 

Wat denk je nu, na het lezen van deze blog? Overweeg je om personen met de ziekte van Parkinson te laten aansluiten bij uw sportactiviteit? Super! Bekijk eventueel ook eens het online seminarie van Sportieq, en ontdek tips & trics waarmee je vlot van start kan gaan. Inschrijven hiervoor kan via de link. Samen kunnen we meer! 

  

Succes, en vooral: veel plezier!!

Sportieq_brochure Sporten met parkinson_Pagina_1
 

Vind een expert

  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Trees Dooms

  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • BV Samcon

  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Johan Roeykens

  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Plessers

  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Sofie Belis
    Sportarts - Huisarts

    Sofie Belis

    Huisarts, Sportarts
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Erik Van Lierde

  • Jan Boon

    Huisarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marc Schiltz

  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Karel Pardaens

  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut

Gerelateerde items

Beleid
Corona en kinderen.png

Laat kinderen zoveel mogelijk normaal sporten

Sportprofessional Sporter Sportorganisatie Sportprofessional Nieuws Gezond Sporten Beleid Sportgeneeskunde Gezond Sporten Nieuws
Sportgeneeskunde
Doping

Cardiovasculaire risico's van prestatie bevorderende middelen en dopinggebruik

Sportprofessional Sporter Sportprofessional Artikel Sportgeneeskunde Artikel
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten Blog
Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding Voeding Blog
Sluiten