60, 90 … of 120 gram aan koolhydraten die ik maximaal kan opnemen tijdens een intensieve, fysieke activiteit?

60, 90 … of 120 gram aan koolhydraten die ik maximaal kan opnemen tijdens een intensieve, fysieke activiteit?

Gino begeleidt en volgt een aantal sportclubs op zoals Knack Volley Roeselare, de Red Flames, AA Gent en RSC Anderlecht, alsook de individuele atleten bij de Vlaamse Atletiekliga, de Roeiliga en Parantee-Psylos.
Sporter Blog Voeding Voeding Blog Fietsen

Het is een alombekend beeld tijdens elke wielerwedstrijd: wielrenners die regelmatig uit bidons drinken en het papiertje van hun energy bar of gel openbijten om dit snel te verslinden. Dit allemaal om voldoende koolhydraten, en dus energie, binnen te krijgen. Zo voorkomen ze dat ze de man met de hamer tegenkomen en dat ze zo'n goed mogelijke prestatie kunnen neerzitten.  Misschien heb je je altijd al afgevraagd hoeveel bidons en energy bars/gels topwielrenners juist nuttigen en wat de reden voor dit aantal is. Sportdiëtist Gino Devriendt laat je dit eindelijk weten!

60, 90 … of misschien 120 gram koolhydraten per uur? Tijdens de Giro hoorde je alleszins geluiden van renners die tot 120 gram koolhydraten per uur opnamen. Geen klachten in de darmen. Maar worden ze wel opgenomen?

Even een blik in de wetenschap

Zoals geweten is de inname van koolhydraten tijdens een intensieve inspanning of een matige activiteit van langere duur noodzakelijk om optimaal te kunnen presteren. Lange tijd werd aangenomen dat een inname van 60 gram koolhydraten per uur of max. 1-1,2 gram/min het maximum was. Wanneer grotere hoeveelheden glucose of glucosepolymeren worden ingenomen, raken de transporters (SGLT1) echter verzadigd, waardoor de snelheid van exogene glucose opname en de daarmee gepaard gaande oxidatie ervan beperkt wordt.

Toch kunnen er hoge oxidatiesnelheden bereikt worden wanneer de combinatie met andere koolhydraten worden gemaakt die een ander transportmechanisme (GLUT5) gebruiken dan glucose of maltodextrine. De belangrijkste koolhydraatbron hiervoor is fructose. Dat bleek alvast uit een onderzoek van Jentjes et al. waar een studiegroep een hogere inname aan glucose kreeg (1,8 gram/min) en een andere groep de combinatie van 1,2 gram glucose/min in combinatie met 0,6 gram fructose/min. Een hogere inname aan glucose bleek geen hogere oxidatiesnelheid of verbranding van deze brandstof op te leveren terwijl de combinatie (glucose en fructose) de oxidatiesnelheid met zo’n 55% deed stijgen of in totaal 1,26 gram/min.

Wat later werden dan nog een aantal vervolgstudies gedaan met andere combinaties waarbij steeds hogere oxidatiesnelheden konden gevonden worden. De maximale inname werd gevonden bij een inname van 1,2 gram glucose/min in combinatie met 1,2 gram fructose/min. waardoor een oxidatiesnelheid van 1,75 gram/min werd bereikt.

Maar uiteraard dient er ook te worden gekeken naar wat werkelijk nodig is tijdens de activiteit. In de praktijk zien we dat het vooral sporters zijn die met een duur van meer dan 2,5 uur sporten aan een wenselijke inname dienen te komen van ongeveer 90 gram per uur wanneer ze verder intensief willen sporten.

Onderstaand alvast een overzicht: 

Inspanning

Koolhydraten

Advies

Mono -en disacchariden

MT koolhydraten

<30 min

Geen

-

-

-

30 – 60 min

Zeer weinig

Mondspoelen

Meeste soorten

-

1 – 2 uur

Weinig

Tot 30 g/uur

Meeste soorten

-

2 – 3 uur

Middelmatig

Tot 60 g/uur

Glucose, Glucose polymeren

Voorkeur

>2,5 uur 

Veel

Tot 90 g/uur

MT koolhydraten

Noodzakelijk

MT koolhydraten = multiple transporteerbare koolhydraten (glucose en fructose). Deze adviezen zijn voor atleten tijdens intensieve duurinspanningen die hun prestatie willen maximaliseren. 

Wanneer de inspanningsintensiteit lager ligt dienen de geadviseerde hoeveelheden koolhydraten naar beneden bijgesteld te worden.


De glucose/fructose verhouding in een ratio 2:1 is momenteel de standaard geworden voor de samenstelling van sportdranken en energy bars/gels. Maar meer en meer wordt gesuggereerd om de hoeveelheid fructose te verhogen. Dit vooral na een publicatie van O’Brien & Rowland (2011) waarin werd aangetoond dat de inname van koolhydraten in een ratio glucose:fructose van 1:0,8 de oxidatiesnelheid van koolhydraten meer stimuleerde dan in die klassieke 2:1 ratio.

Een aantal vervolgstudies (Rowland et al. 2015) toonden een gelijkaardig effect aan. En dan vooral bij duursporters die een extreme energiebehoefte hebben tijdens hun inspanning zoals o.a. triatleten en wielrenners. Daar bleek dat grotere innames echt wel voordelig kunnen zijn (Urdamplitetta et al., 2020; Viribay et al., 2020).

Op die manier kunnen innames van 120 gram koolhydraten per uur tijdens lange (>2,5 uur) en intensieve duurprestaties zeker wel mogelijk zijn volgens deze nieuwe ratio, al is het voorafgaand hierop trainen zeker een noodzaak. Niet elke sporter verdraagt immers dergelijke grote hoeveelheden en dan vooral de monosacharride ‘fructose’. Uittesten is dus zeker de boodschap! En voor recreatieve atleten alleszins geen noodzaak om dergelijke hoge innames aan koolhydraten te voorzien.

En nu we dit weten, hoe gaan professionele renners hiermee om in bijvoorbeeld de Giro?

Je begrijpt wellicht al snel dat dergelijke sporters hoger zullen uitkomen dan de reguliere 60 gram per uur om hoogintensieve inspanningen te kunnen kunnen compenseren. Vorig jaar onthulde Mathieu Van Der Poel nog dat hij – tijdens de Tour De France - in de loodzware etappe (250 km) naar Le Creusot zo’n 6208 calorieën had verbrand. Uiteraard kan deze energiebehoefte niet volledig gecompenseerd worden op de fiets zelf, dat is onmogelijk! Heel veel energie wordt uit de opgeslagen voorraden gehaald aan vetten en koolhydraten. Maar er moet natuurlijk ook worden bijgevuld! En dan komen wel al snel bij die inname van 120 gram per uur of bijvoorbeeld bij een rit van 5 uur zo’n 600 gram koolhydraten.
 

 
600 gram koolhydraten goed voor 2400 kcal of de combinatie van:

      • 10 drinkbussen dorstlesser 
      • 2 energy bars
      • 6 energy gels 

 
Take home messages

    • Pas uw inname aan koolhydraten aan volgens de duur en intensiteit van uw inspanning.    
    • Combineer diverse types van suikers (glucose/maltodextrine, fructose) om hogere innames (>60 gram/uur) te kunnen bereiken. 
    • Het nemen van zeer grote hoeveelheden aan suikers (tot 120 gram/uur) kan een optie zijn voor duursporters met zeer lange en intensieve inspanningen mits de ratio glucose/maltodextrine:fructose wordt gerespecteerd van 1:0,8. Maar op individueel vlak wel te testen op training om na te gaan of er geen maagdarmproblemen ontstaan.

Referenties: 

Vind een expert

  • Johan Docx

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Erik Van Lierde

  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Trees Dooms

  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marc Schiltz

  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Peter Plessers

  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Karel Pardaens

  • BV Samcon

  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Johan Roeykens

  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Eline Roels

    Podoloog

Gerelateerde items

Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding Voeding Blog
Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek Blog
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten Blog
Voeding
Tour de France

Hoe eten de renners tijdens de Tour de France?

Sporter Blog Voeding Fietsen Voeding Blog
Sluiten