Moeten duursporters gaan sprinten?

Moeten duursporters gaan sprinten?

Reinout is zaakvoerder van Triathloncoach.be en 3Lab.be. Hij is tevens docent aan de KU Leuven en de Vlaamse Trainersschool (VTS) in de programma's voor triatlon en wielrennen. Hij heeft meer dan 25 jaar ervaring in het coachen van atleten en het ondersteunen van coaches. Zijn voornaamste expertise betreft het vertalen van wetenschappelijke informatie naar praktische aanbevelingen. Uithoudingssporten dicteren het ritme van zijn professioneel en privéleven.
Sporter Blog Training Fietsen Lopen Training

Dat duurtraining de uithoudingsprestaties ten goede komt, is een open deur induwen. Wat sprinttraining kan betekenen voor de duursporter vraagt enige duiding. Sportcoach Reinout Van Schuylenbergh legt je dit duidelijk uit. 

Anaerobe reserve

Sandford en medewerkers beschreven het effect van een hoog sprintvermogen op het prestatievermogen bij duursporters (Sandford et al, 2021). De auteurs hanteerden het begrip ‘anaerobic speed/power reserve’ om het prestatiegebied af te lijnen tussen het maximaal aeroob vermogen en de maximale sprintsnelheid. Laat ons dit even verder toelichten aan de hand van figuur 1. De figuur geeft het prestatievermogen weer van 2 geoefende wielrenners. Beide renners scoren even goed op uithoudingsvlak (aeroob vermogen, blauwe kleur). Echter op vlak van het piekvermogen scoort Carsten duidelijk beter dan Marcus. Carsten heeft bijgevolg een grotere anaerobe reserve (oranje vlak). Onderzoek heeft een sterke relatie aangetoond tussen de grootte van de anaerobe reserve en de volhoudtijd bij inspanningen boven het maximaal aeroob vermogen (Sanders et al, 2018). Voor het voorbeeld in de onderstaande grafiek hebben we de berekening weergegeven in tabel 1.

Bijdrage van lactaatproductie en zuurstofopname in functie van de inspanningsintensiteit

Figuur 1. Het maximaal aeroob (blauw) en anaeroob vermogen (oranje) bij 2 geoefende wielrenners.

 

Max aeroob vermogen

Max anaeroob vermogen

Anaerobe reserve

Volhoudtijd 400 Watt

Volhoudtijd 600 Watt

Marcus

300 W

800 W

500 W

62 sec

20 sec

Carsten

300 W

1200 W

900 W

84 sec

42 Sec

Tabel 1. Volhoudtijd voor inspanningen boven het maximaal aeroob vermogen.

Hoe kunnen we dit best verklaren? En moeten duursporters dus nu gaan sprinten?

Energielevering

Laat ons deze vraag eerst eens bekijken vanuit het aspect van de energielevering. Tijdens inspanning wordt de vereiste energie geleverd door zowel aerobe (blauwe lijn) als anaerobe processen (rode lijn) (figuur 2, de impact van het fosfageen systeem werd in deze figuur niet weergegeven). De intensiteit waarbij de rode curve de blauwe kruist heet de anaerobe drempel en is een belangrijke maatstaf voor de uithoudingsprestatie. Eenvoudig gesteld: hoger de anaerobe drempel, hoe hoger het prestatievermogen in duursporten. 

Sprinttrainingen hebben eerder een stimulerend effect op de anaerobe dan de aerobe energielevering, wat in de onderstaande figuur zichtbaar wordt door een opwaartse verschuiving van de rode curve (rode stippenlijn) en bijgevolg een verschuiving van de anaerobe drempel naar een lager inspanningsniveau. Vanuit deze redenering moet er alvast opgelet worden met overdreven sprinttraining voor duursporters! Vooral sprints van 10 – 60 sec, met hoge lactaatproductie, geven hiertoe aanleiding.

Waar ligt dan wél de winst van sprints voor de duursporter?

Het maximaal aeroob (blauw) en anaeroob vermogen (oranje) bij 2 geoefende wielrenners

Figuur 2. Bijdrage van lactaatproductie en zuurstofopname in functie van de inspanningsintensiteit

Coördinatie

Een hoog sprintvermogen vergt een vlekkeloze aansturing van de spieren en bewegingstechniek. We spreken over neuromusculaire coördinatie, ofwel het efficiënt samenspel tussen zenuwstelsel en bewegingsapparaat. Sprinttraining heeft een positief effect op de neuromusculaire coördinatie waardoor atleten efficiënter, met minder energieverlies, hun sport gaan beoefenen. Hier ligt voor heel wat duursporters winst te rapen. Daarom bevelen we aan om het uithoudingsschema te verrijken met versnellingen. Bouw je dit stelselmatig op, dan verhoog je ook je belastbaarheid en vermindert je blessurerisico. Wees wel alert voor te voortvarend sprints uit te voeren; dat verhoogt weer je risico op letsels (zie het artikel Lopen & Blessures).

Variatie

In een paper van Carl Foster (1998) worden risicofactoren van overtraining bij atleten toegelicht. Trainingsmonotonie blijkt uit deze studie een belangrijke risicofactor om overtraining te ontwikkelen. Sporters die dus steeds hetzelfde rondje fietsen of lopen, zelfs aan een matig tempo, verhogen hun risico op letsels en vermoeidheid. Sprinttrainingen zijn een manier om deze monotonie te doorbreken en de belastbaarheid te vergroten.

Zo pak je het aan:

    • Focus op de bewegingskwaliteit eerder dan op de pure sprintsnelheid. 
    • Neem veel rust tussen de sprints om op adem te komen (minstens 1 min passief herstel) en hou de sprints kort (max 15 sec). Beperk het aantal herhalingen om vermoeidheid te vermijden. 
    • Versnel van een matig tempo tot het hoogste tempo dat je vlot en zonder vermoeidheid kan bereiken. Eens die snelheid bereikt, breek je de sprint af.
    • Sporters die geen competitiesport beoefenen, volstaan met nu en dan eens een versnelling in te lassen. Het biedt wat variatie en versterkt de belastbaarheid. 
    • Competitiesporters voeren best systematisch sprinttrainingen uit. De balans tussen de aerobe en anaerobe energiesystemen dient evenwel bewaakt te worden zodat het vermogen (snelheid) aan de anaerobe drempel niet wordt ondermijnd door het sprintwerk. 

Jargon

Aeroob: Energielevering met tussenkomst van zuurstof. 

Anaeroob: Energielevering zonder tussenkomst van zuurstof.

Maximaal aeroob vermogen: Dit is de inspanningsintensiteit die overeenkomt met het niveau van de maximale zuurstofopname. Dit gaat over maximale inspanningen van 5 à 8 min.

Maximaal anaeroob vermogen: Dit gaat over de maximale inspanningsintensiteit die een atleet kan bereiken tijdens een sprint van 5 à 10 sec.

Anaerobe reserve: Dit geeft het inspanningsbereik aan tussen het maximaal aeroob en maximaal anaeroob vermogen.

Neuromusculaire coördinatie: aansturing van het spierapparaat vanuit het zenuwstelsel

Referenties

Sandford G, Laursen P, Buchheit M (2021) Anaerobic speed/power reserve and sport performance: scientific basis, current applications and future directions, Sports Med.

Sanders D, Heijboer M (2018) The anaerobic power reserve and its applicability in professional road cycling, J Sports Sci.

Foster C (1998) Monitoring training in athletes with reference to overtraining syndrome, Med Sci Sport Exerc.

Vind een expert

  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Patrick Govaert

    Sportarts
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Trees Dooms

  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Erik Van Lierde

  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Paul Meersman

    Sportarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Frederik Ponet

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • BVBA Samcon

  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Johan Roeykens

  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Karel Pardaens

  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jolien Vanendert

    Sportdiëtist
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Marc Schiltz

  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Peter Plessers

  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Pauli

    Sportarts
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Luc Roland

    Sportarts

Gerelateerde items

Training
Apneu

Apneutraining: Acute en chronische effecten op inspanningstolerantie

Sporter Artikel Training Training
Training
Trainingsplan

Een trainingsplan, waarom en hoe begin ik eraan?

Sporter Blog Zwemmen Fietsen Lopen Training Training
Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding
Training
Blog_EK (halve) marathon.png

Nog 8 weken voor het EK (halve) marathon, hoe pak ik de training aan?

Sporter Blog Lopen Training Training
Sluiten