Suiker, slecht voor een sporter?

Suiker, slecht voor een sporter?

Inge is een gedreven sportdiëtiste, ISAK level 1 antropometrist en ICF gecertificeerde integrale coach met meer dan 25 jaar ervaring in (sport)voeding, eetstoornissen en leefstijlcoaching. Ze heeft een eigen praktijk in Deurne en is docent aan de opleiding Sport en Bewegen van de Thomas More Hogeschool in Turnhout. Ze werkt heel nauw samen met enkele Belgische topatleten. Het Belgische zwemteam olv Ronald Gaastra (van oa zilveren medaillewinnaar Pieter Timmers in Rio) wordt al meer dan 15 jaar door haar begeleid. Ook het Vlaams Taekwondoteam, het Belgisch Bobsleeteam, als de Balletwereld rekent op haar coaching, motivatie en voedingsbegeleiding. Maar ook de sterren van morgen worden door haar op de goede weg geholpen!
Sporter Blog Voeding Voeding Blog

Hebben sporters nood aan suikers? Zijn suikers niet ongezond? Welke suikers neem je het best? Bestaat er een verschil tussen natuurlijke en toegevoegde suikers? ... Allemaal vragen die veel sporters stellen en waar veel over gedebatteerd wordt. Sportdiëtiste Inge De Ridder geeft je graag een antwoord op deze vragen!

Over suiker is het afgelopen decennia al uitgebreid gedebatteerd. Ik ben ook de tel kwijt hoe vaak ik tegen verwarde ouders van intens sportende kinderen of ontdane atleten moest uitleggen, dat suikerrijke sportdrank of gel best ok is tijdens het sporten. Of dat een havermoutpannekoek met banaan en wat honing voor de training echt wel kunnen. Ze kijken me dan enigszins verward aan “maar suiker is toch ongezond?“.

Het verschil tussen prestaties verbeteren met koolhydraten en het consumeren van te veel toegevoegde suikers is één van de meest verwarrende aspecten van voeding voor sporters. 

Dit leidt vaak tot een dilemma bij sporters; want wat als je goede prestaties wil leveren of verbeteren en toch je suikerinname wil minderen? Kan dit beiden? 

Ja, dat kan zeker! 

Als we praten over koolhydraten, dan hebben we het over de koolhydraten in volle en bewerkte granen, groenten en fruit, gewone suiker (sacharose) en monosachariden zoals fructose (vruchtensuiker), lactose (melksuiker) en glucose. 

Als medici en paramedici waarschuwen voor de gezondheidsrisico's die gepaard gaan met het consumeren van te grote hoeveelheden suiker, hebben ze het niet over alle koolhydraten, het gaat dan over toegevoegde suiker. Wanneer een voedingsmiddel 'toegevoegde suiker' bevat, betekent dit suiker die van nature niet aanwezig was in het voedingsmiddel of ingrediënt en die is toegevoegd tijdens de bereiding of het koken. En in verpakt bewerkt voedsel zit het bijna altijd. Soms herken je de suiker niet altijd omdat het in verschillende namen kan voorkomen, maar ook bijvoorbeeld “bruine rijststroop” is een vorm van toegevoegde suiker. Maar klinkt wel gezonder niet? 

Het probleem is niet van welke plant of gewas (riet, biet, agave of kokos) de suiker komt, al deze suikers bestaan uit zogenaamde enkelvoudige suikers. Dit zijn suikers die uit 1 of 2 moleculen bestaan en dus snel in de bloedbaan worden opgenomen. Daarnaast is suiker geraffineerd en/of geconcentreerd waardoor voedingsstoffen en vezels zijn verwijderd. 

Waarom trainen met suiker geen probleem is

Tijdens langdurige inspanning, en in mindere mate direct voor en na het sporten, is enkelvoudige suiker nuttig en effectief. 

Om dit toe te lichten, even een korte fysiologieles: Tijdens het sporten is de koolhydraatstofwisseling anders dan in rust. Omdat spiercellen glucose gebruiken om energie te produceren, neemt de hoeveelheid glucose die ze van het bloed naar de cel transporteren toe, zonder dat er insuline nodig is. Omdat inspanning de bloedsuikerspiegel verlaagt, neemt de insulinesecretie af en neemt de glucagonsecretie toe. Glucagon doet het tegenovergestelde van insuline en helpt glucose vrij te maken uit zijn opslagvorm (glycogeen) in spiercellen en de lever om de bloedglucosespiegels te verhogen. Dus tijdens inspanning helpt de suiker die je binnenkrijgt bij het op peil houden van je bloedglucosespiegel zonder je reserves in de spieren (glycogeen) uit te putten waardoor je dus langer kan sporten.

Als het over suiker gaat moet je een duidelijk onderscheid maken tussen mensen die niet aan sport doen of juist wel. Als je een actieve atleet bent, kan suiker de snelwerkende energiebron zijn om je prestaties te verbeteren. 

Na het sporten, wanneer de glycogeenspiegels in spieren en lever laag zijn (of in ieder geval niet helemaal vol), heb je het vermogen om suiker snel op te slaan als glycogeen, of die suiker nu wordt ingenomen uit sportgels, rozijnen, banaan of pasta. Oefening verhoogt ook de spiermassa (vergeleken met niet actieve personen) en verhoogt de hoeveelheid glycogeen die je in spieren kunt opslaan. Belangrijk is dat lichaamsbeweging ook de insulinegevoeligheid verhoogt, wat betekent dat er minder insuline nodig is om spiercellen te laten reageren en glucose van het bloed naar de spier te brengen.

Suiker tijdens het sporten

Je hoeft dus toegevoegde suikers of enkelvoudige suikers niet te mijden tijdens het sporten, maar dat betekent niet dat je enkel toegevoegde suikers of enkelvoudige suikers in de vorm van sportdrank, -gels of -gommetjes mag of moet consumeren tijdens het sporten. 

Voor het sporten en in het begin van lange duursportevenementen, of wanneer de intensiteit relatief laag is, zijn sandwiches, sportbroodpudding, energieballetjes en ander vast voedsel super voor het leveren van energie, omdat de koolhydraten langzamer in de bloedbaan worden opgenomen en die voedingsmiddelen meer vullend zijn en helpen om honger te voorkomen.

Tijdens intensievere oefeningen en bij langdurige uithoudingsevenementen, wanneer spierglycogeen bijna of volledig is uitgeput, komen koolhydraatgels en koolhydraatgommetjes, evenals andere geconcentreerde bronnen van enkelvoudige suiker sneller in de bloedbaan en in spiercellen. Beter nog, omdat fructose en glucose verschillende transporters gebruiken, kun je de hoeveelheid suiker die je per uur kunt verwerken verhogen, van 60 gram/uur tot 90 gram/uur, door sportvoedingspreparaten te consumeren die beiden bevatten. 

Sport je niet of ben je weinig actief dan is het een ander verhaal.

Gevolgen van teveel toegevoegde suikers?

Veel problemen die samenhangen met suiker, houden verband met toegevoegde suikers in rust consumeren. Je lichaam moet iets doen met de energie die je verbruikt, en als je niet actief genoeg bent om het te verbranden, zitten je spieren al vol met glycogeen. Of als je niet veel spieren hebt om het op te slaan, blijft de bloedsuikerspiegel langer verhoogd en worden er meer koolhydraten opgeslagen als vet. 

Wist-je-datje suikers in sport

Gewone suiker (sacharose) bestaat uit 2 moleculen namelijk glucose en fructose. Overmatig gebruik van suiker en voornamelijk de fructose, kan je lever beschadigen. Je lever kan immers maar een beperkte hoeveelheid fructose omzetten in energie. Krijg je te veel suiker, en daarmee te veel fructose binnen, dan wordt maar een beperkt deel omgezet. Het andere deel wordt opgeslagen als vet. Dit noem je leververvetting.

Ook insulineresistentie staat in relatie met een te hoge inname van toegevoegde suikers. De piek na inname van suiker is snel, wat leidt tot een snelle afgifte van insuline om de suiker uit uw bloedbaan te verwijderen. Na verloop van tijd reageert je lichaam minder waardoor je steeds meer insuline moet aanmaken voordat spieren, vetweefsel en de lever reageren en suiker opnemen. Dit noemt men insulineresistentie wat kan leiden tot de ontwikkeling van diabetes type 2.

Teveel toegevoegde suikers gaan ook knoeien met je hongerhormoon namelijk leptine. Leptine is een eiwithormoon dat in je vetcellen wordt aangemaakt. Hier werkt het eigenlijk als een boodschapper die je verzadiging en energieverbruik reguleert. Als je veel leptine in de bloedbaan hebt, heb je minder honger. Wanneer het leptinegehalte laag is, denken je hersenen dat je weinig energie hebt en wordt je eetlust opgevoerd. Veel toegevoegde suikers kan leiden tot leptineresistentie, waarbij een hoog leptinegehalte in het bloed niet langer een teken van verzadiging is en je ofwel meer eet voordat je een vol gevoel hebt of eerder honger hebt na het beëindigen van een maaltijd.

Daarnaast verhoog je het aantal kilocalorieën en dus ook de energiedichtheid door suiker toe te voegen aan een voedingsmiddel. En door bepaalde producten zoals fruit te bewerken naar bijvoorbeeld fruitsap, heb je wel de natuurlijk voorkomende suikers maar verlies je een groot deel van de vezels en micronutriënten. Vezels vertragen ​​de opname van suiker en helpt je een vol gevoel te krijgen voordat je er veel te veel van consumeert. Het is dus niet de fruitsuiker maar wel de bewerking die ervoor zorgt dat je er meer van gaat gebruiken. 

Dit alles zorgt ervoor dat bij overmatige consumptie van toegevoegde suiker, je een hoger risico loopt op obesitas, insulineresistentie, diabetes type 2, hart- en vaatziekten en andere gezondheidsproblemen.

Dus wanneer toegevoegde suiker minder of niet nodig is, wat vrijwel altijd meer dan een uur voor of na het sporten/zware inspanning is, kun je beter prioriteit geven aan voedingsmiddelen zonder toegevoegde suiker. 

Samengevat:

Te veel toegevoegde suikers in je voeding kunnen schadelijk zijn voor uw gezondheid en je gewicht, maar het consumeren van koolhydraten, inclusief suiker, kan gunstig zijn voor je atletische prestaties en leidt niet tot een piek in insuline of draagt niet bij ​​aan leverschade of leptineresistentie.

Als je de hoeveelheid toegevoegde suikers die je buiten het sporten consumeert wilt minimaliseren, is dat prima! Vlak voor, tijdens en net na het sporten kan suiker de snelwerkende energiebron zijn om je prestaties te verbeteren. 

Veel sportplezier! 

Vind een expert

  • Annik Bosmans

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Simon Claeys

    Simon Claeys

    Huisarts, Sportarts
  • Luus Tormans

    Podoloog
  • Annelies Harnie

    Sportarts
  • Eline Roels

    Podoloog
  • Jan Leire

    Sportarts
  • Pieter Volcke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Yves Van Doninck

    Sportarts
  • Johan Docx

    Sportarts
  • Tina Lambrechts

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Jo Vandersmissen

    Radioloog
  • Sam Moustie

    Sportarts
  • An Konings

    Sportarts
  • Dorien Meeusen

    Sportdiëtist
  • Michèle Verhaest

    Sportarts
  • Adelheid Steyaert

    Adelheid Steyaert

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk Devleeschouwer

    Sportarts
  • Eric Vandeputte

    Sportarts
  • Bart Vandewynckele

    Sportarts
  • Kris Claes

    Kinesitherapeut
  • Benjamin Goris

    Kinesitherapeut
  • Anja Van de Putte

    Huisarts
  • Toon Goossens

    Sportarts
  • Peter De Naeyer

    Sportarts
  • Karel Pardaens

  • Steven Pauli

    Sportarts
  • Filip Noe

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dieter Vercaigne

    Sportkinesitherapeut
  • Karl Brack

    Gynaecoloog
  • Luc Fr. Janssens

    Sportarts
  • Joost Blontrock

    Huisarts, Sportarts
  • Leysen Joppe

    Leysen Joppe

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Gerda Smets

    Sportarts
  • Patrick Govaert

    Huisarts, Sportarts
  • Toon Cruyt

    Sportarts
  • Stephan Ilsbrouckx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Karel De Crem

    Sportarts
  • Voorzitter

    Inge De Ridder

    Sportdiëtist
  • Stefan Smits

    Sportarts
  • Tyrone Devolder

    Huisarts
  • Guy Vermeiren

    Cardioloog
  • Johan Matthijs

    Huisarts
  • Jos Benders

    Sportarts
  • Willy De Taellenaere

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Lagrou

    Sportarts, Andere arts-specialist
  • Jos Vandevenne

    Sportarts
  • John Roosen

    Cardioloog
  • Eva De Mulder

    Podoloog
  • Wouter Van Den Broecke

    Orthopedisch chirurg
  • Dr Colmonts Wilfried BV

    Wilfried Colmonts

    Huisarts, Sportarts
  • Guy Vanhees

    Sportarts
  • Peter Dieleman

    Sportarts
  • Gert Droessaert

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Mathieu Maroy

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jason Coldwell

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Elke Van den Steen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Sportarts

    Rik De Kinderen

    Sportarts
  • Piet Bouquillon

    Sportarts
  • Thierry Op de Beeck

    Sportarts
  • Ria Vanderstraeten

    Sportdiëtist
  • Michel Wynsberghe

    Kinesitherapeut, Trainer
  • Mathias Peeters

    Sportarts
  • Karolien Meersman

    Sportarts
  • Koenraad Thuysbaert

    Sportarts
  • Guido Van Hirtum

    Sportarts
  • Filip Parmentier

    Sportarts
  • Peter Plessers

  • Rik Derveaux

    Kinesitherapeut
  • Koen Scheerlinck
    Penningmeester

    Koen Scheerlinck

    Sportkinesitherapeut
  • Hugo Debouvere

    Huisarts
  • Kevin Robson

    Trainer
  • Bram Debaene

    Sportarts
  • Denis Jaeken

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jeroen Stappers

    Jeroen Stappers

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Barbara Vandenbussche

    Barbara Vandenbussche

    Kinesitherapeut
  • Johan Wens

    Huisarts
  • Jago Van Soom

    Jago Van Soom

    Sportarts
  • Michel Herssens

    Cardioloog
  • Marc Schiltz

  • Ruth Vanderheyden

    Ruth Vanderheyden

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Wim Derave

    Bewegingswetenschapper
  • Liesbeth Stulens

    Huisarts
  • Luc Peeters

    Sportarts
  • Torsten Wauters

    Torsten Wauters

    Sportarts
  • Ivan Ghillebert

    Huisarts
  • Ondervoorzitter

    Stijn Bogaerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Nathalie Odeur

    Huisarts
  • Gretel Descheemaeker

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Renaat Huysmans

    Sportarts
  • Julien Ryckeboer

    Kinesitherapeut
  • Baldwin Sondervan

    Baldwin Sondervan

    Sportkinesitherapeut
  • Reinout Van Schuylenbergh

    Reinout Van Schuylenbergh

    Bewegingswetenschapper, Trainer
  • Koen Pansaers

    Sportarts
  • Dries Dieusaert

    Huisarts, Sportarts
  • Jo Verschueren

    Jo Verschueren

    Kinesitherapeut
  • Inge Bru

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frank De Winter

    Sportarts
  • Johan Roeykens

  • Steven Bex

    Steven Bex

    Sportarts
  • Matthias De Paepe

    Kinesitherapeut
  • An De Busser

    An De Busser

    Diëtist
  • Dirk Van de Velde

    Sportarts
  • Stefaan Machiels

    Huisarts
  • Georges Gillis

    Sportarts
  • Jan Verstuyft

    Sportarts
  • Katja Van Oostveldt
    Sportarts

    Katja Van Oostveldt

    Sportarts
  • Bruno Van Hoecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marco Guidi

    Sportarts
  • Machteld Royackers

    Huisarts
  • John Ijzerman

    Sportarts
  • Jan Boon

    Huisarts
  • Sam Vermeire

    Sportarts
  • sportarts en huisarts

    Steven Van Holm

    Huisarts, Sportarts
  • Henri Van Herpen

    Kinesitherapeut
  • Steven Reyskens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Jan Wanten

    Sportarts
  • Bert Van Bogaert

    Huisarts, Sportarts, Trainer
  • Carl De Crée

    Sportarts, Endocrinoloog, Bewegingswetenschapper, Trainer, Andere
  • Eddy Spans

    Sportarts
  • Peter Germonpre

    Huisarts
  • Guy De Schutter

    Sportarts
  • Nick Baelde

    Radioloog
  • Raf Coremans

    Huisarts, Sportarts
  • Bastiaan Verstraete

    Huisarts, Sportarts
  • Pascal Wernaers

    Orthopedisch chirurg
  • Jean-Paul Van der Sypt

    Sportarts
  • Michael Nicasi

    Michael Nicasi

    Trainer
  • Luc Vogelaers

    Huisarts
  • Bart Gadeyne

    Sportarts
  • Kristof Ryheul

    Kristof Ryheul

    Trainer
  • Annelies Van Erck

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Frederik Deconinck

    Bewegingswetenschapper
  • Philippe De Ryck

    Sportarts
  • Guy Vandenhoven

    Sportarts
  • Ingrid Deweert

    Sportarts
  • Werner Vleugels

    Huisarts, Sportarts
  • Hans Talloen

    Sportarts
  • Dana Neirinck

    Podoloog
  • Benedicte Heyndrickx

    Cardioloog
  • Mileen De Vleeschhouwer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dirk De Mey

    Kinesitherapeut
  • Peter Claeys

    Sportarts
  • Henry Carlier

    Sportarts
  • Herwig Vergucht

    Sportkinesitherapeut
  • Luc Roland

    Sportarts
  • Dominique Devriese

    Dominique Devriese

    Kinesitherapeut, Osteopaat
  • Luc Baeyens

    Sportarts, Gynaecoloog
  • Sportieq vzw - Gezond Sporten

  • Jan Pieter Outtier

    Sportarts
  • Daniel Baesberg

    Sportarts
  • Michel D'Hollander

    Huisarts
  • Sven Aertgeerts

    Sportarts
  • Tomas Hannes

    Tomas Hannes

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige, Trainer
  • Antoine Lutin

    Antoine Lutin

    Kinesitherapeut
  • Frank Pauwels
    Voorzitter

    Frank Pauwels

    Sportarts
  • Gerrit De Loose

    Sportkinesitherapeut
  • Paul Meersman

    Sportarts, Huisarts
  • Kris Vanderlinden

    Sportarts
  • Sjors Pietermans

    Sjors Pietermans

    Huisarts, Sportarts
  • Frederik Ponet

    Huisarts, Sportarts
  • Dirk Van Genechten

    Sportarts
  • Peter Wieme

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Maarten Cox

    Sportarts
  • Hans Jaspers

    Radioloog
  • Simon Dhondt

    Sportkinesitherapeut
  • Chris Martens

    Orthopedisch chirurg
  • Mitch Malavolta

    Huisarts, Sportarts
  • BV Samcon

  • Jolien Vanendert

    Diëtist, Sportdiëtist
  • Marc Van Hauwermeiren

    Sportarts
  • Vik Corstjens

    Sportarts
  • Sophie Lambrecht

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Bob Brouwers

    Huisarts
  • Alain Van Noorbeeck

    Sportarts
  • Trees Dooms

  • Robrecht Dhollander

    Huisarts
  • Pascal De Smet

    Huisarts
  • Kris Peeters

    Kris Peeters

    Sportarts
  • Wouter Eraly

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Marc Royackers

    Sportarts
  • Jean-Paul Pierreux

    Huisarts
  • Ben Corteville

    Cardioloog
  • Vincent Metsers

    Huisarts, Sportarts
  • Dieter De Clercq

    Sportarts
  • Angelique Veracx

    Angelique Veracx

    Osteopaat
  • Leon Ghijselinck

    Sportarts
  • Jettie Tempels

    Sportarts
  • Hendrik Roobaert

    Sportarts
  • Inge D'eer

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Myriam Willems

    Kinesitherapeut
  • Kris Demanet

    Sportarts
  • Stefan Hooftman

    Sportarts
  • Cedric Arijs
    Psycholoog, Sportpsycholoog

    Cedric Arijs

    Psycholoog, Sportpsycholoog
  • Alain Schutjes

    Sportarts
  • Carmen Vanhaecke

    Sportarts
  • Jonas Massa

    Sportarts
  • Kelly Cauwenbergh

    Kelly Cauwenbergh

    Diëtist, Sportdiëtist, Bewegingsdeskundige
  • Kathleen De Smet

    Kinesitherapeut
  • Dirk Gyselinck

    Sportarts
  • Jan Notredame

    Kinesitherapeut
  • Leonie Geukens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ludovic Onkelinx

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Peter Muylaert

    Sportarts
  • Jan Knapen

    Kinesitherapeut
  • Bert Vankerschaver

    Bert Vankerschaver

    Sportkinesitherapeut, Osteopaat
  • Nathalie Van de Vyver

    Huisarts
  • Sara Engels

    Gynaecoloog
  • Ingrid Dekelver

    Sportarts, Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Maries Aertgeerts

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Ellen Van Puyvelde

    Ellen Van Puyvelde

    Sportarts
  • Mieke Van Vlaenderen

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Steven Platteaux

    Sportarts
  • Lize Vaes

    Lize Vaes

    Huisarts, Sportarts
  • Nick Hiltrop

    Cardioloog
  • Jan Van Meirhaeghe

    Jan Van Meirhaeghe

    Orthopedisch chirurg
  • Johan Haegeman

    Sportarts
  • Kristof Peeters

    Huisarts, Sportarts
  • Marleen Lootens

    Sportarts
  • Bruno Vanhecke
    Secretaris

    Bruno Vanhecke

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Roel Jacobs

    Roel Jacobs

    Kinesitherapeut, Sportkinesitherapeut
  • Guy Peeters

    Sportarts
  • Luk Buyse
    Huisarts, Sportarts

    Luk Buyse

    Huisarts, Sportarts
  • Erik Van Lierde

  • Johan Pierret

    Sportarts
  • Annick Viaene

    Annick Viaene

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Joris Callens

    Fysisch arts / Revalidatie arts
  • Dokter Jonas Wilms BV

    Huisarts, Sportarts
  • Jonas Docx

    Sportarts
  • Lianne De Mey

    Sportarts
  • Lander Dewitte

    Huisarts, Sportarts
  • Frederik Van Acker

    Sportarts
  • Ellen Beuckelaers

    Orthopedisch chirurg
  • Jan Vercammen

    Cardioloog
  • Koen Nys

    Sportarts
  • Wouter Dierynck

    Sportarts
  • Francis Lemmens

    Sportarts
  • Bie Peremans

    Kinesitherapeut

Gerelateerde items

Voeding
Cafeïne en sport

Waarom zweren atleten bij cafeïne? Hoe cafeïne gebruiken voor optimale prestatie?

Sporter Blog Voeding Voeding Blog
Kinderen en jongeren_sporthethiek.png

Hoe kijken kinderen en jongeren naar een veilig sportklimaat?

Sporter Blog Ethiek Blog
Beleid
Grensoverschrijdend gedrag

Grensoverschrijdend gedrag in de sportclub: wat kan jij doen en bij wie kan je terecht?

Sporter Blog Ethiek Gezond Sporten Beleid Gezond Sporten Blog
Blessurepreventie
Hoe kunnen voeding en levensstijl de kwaliteit van je spieren en pezen beïnvloeden_.png

Hoe kunnen voeding en levensstijl de kwaliteit van je pezen en spieren beïnvloeden?

Sporter Artikel Voeding Blessurepreventie Blessurepreventie Voeding Artikel
Sluiten